Narciarstwo biegowe - Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Biuletyn Informacji
Publicznej
Kanał RSS

Narciarstwo biegowe

 

WARUNKI ŚNIEGOWE

12811_802376006491352_8886942188453426932_n.png

Dziękujemy osobom, które skorzystały z naszego szlaku minionej zimy i zapraszamy na sezon 2016/2017! Wyjazd ratraka na szlak uwarunkowany jest odpowiednią pokrywą śnieżną.  Szlak prowadzi drogami leśnymi o nierównych nawierzchniach (kamienie, korzenie), dlatego aby rozpocząć ratrakowanie potrzebujemy ok. 30 cm ubitego śniegu.

Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest  na: www.bilestopy.eu.

UWAGA! Z przyczyn obiektywnych, nie jesteśmy w stanie zapewnić doskonałego utrzymania każdego odcinka szlaku o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych. Dysponujemy jednym ratrakiem. Nie należy zakładać, że tam gdzie akurat zaplanujecie Państwo wycieczkę, szlak będzie doskonale utrzymany. Przed wyjściem w teren, proszę czytać nasze komunikaty oraz śledzić przejazd ratraka na www.bilestopy.eu. Trzeba też obserwować pogodę.

UWAGA! W Dolinie Białej Lądeckiej (Bielice), następują zakłócenia w transferze danych z urządzenia GPS w ratraku. W związku z powyższym, na stronie www.bilestopy.eu nie zawsze pokazuje się linia wskazująca na ostatni przejazd ratraka wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej. Przy planowaniu wycieczek z Bielic, proszę kierować się naszymi komunikatami i obserwować pogodę.

UWAGA! W sezonie 2016/2017 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami dotyczącymi utrzymywania szlaku: kliknij tutaj

 

IMPREZY NA BIEGÓWKACH

SGBultrabiel.png
11 marca 2017 r. w Bielicach odbędzie się kolejna edycja maratonu narciarskiego SGB Ultrabiel.  Relacje z ubiegłorocznej edycji oraz informacje o edycji w 2017 r. dostępne są na oficjalnej stronie maratonu:
www.ultrabiel.pl 
 
Daty innych imprez zaplanowanych na zimę 2016/2017 r. opublikujemy pod koniec 2016 r.

 

GDZIE WYPOŻYCZYĆ NARTY BIEGOWE?

Narty biegowe wypożyczyć można w Stroniu Śląskim (An-Mar), Siennej  (wypożyczalnie nart w Ośrodku Górskim "Czarna Góra"), w Bolesławowie i Kamienicy (wypożyczalnie przy Stacji Narciarskiej Kamienica), przy wyciągu narciarskim "Bieliczak" w Bielicach oraz w Starym Gierałtowie, gdzie prowadzi się również sprzedaż nart biegowych, szkółkę narciarstwa biegowego i profesjonalny serwis nart biegowych. Odzież sportową nabyć można w Sklepie Górskim Bongo w Stroniu Śląskim oraz w Sklepie K-2 w Ośrodku Górskim "Czarna Góra" w Siennej.

Zobacz: zakładka Turystyka - Informator turystyczny - Sprzęt turystyczny i sportowy: kliknij tutaj.

 

BEZ WYMÓWKI - DO STRONIA NA BIEGÓWKI ! 

logo_SNIEZNIK_SKI_REGION_granatowa_apla.jpeg
Wraz z czeskimi partnerami – Starym Mestem  oraz Stowarzyszeniem Gmin Orlicko, w latach  2013 - 2015 Gmina Stronie Śląskie zrealizowała projekt pt. „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník - Śnieżnik - Góry Bialskie”. Dodatkowo, we współpracy z czeskim partnerem: Deštné z Gór Orlickich oraz Gminą Duszniki-Zdrój, w latach 2014 - 2015 zrealizowany został projekt, pt. „Profesjonalne utrzymywanie szlaków narciarstwa biegowego na pograniczu czesko-polskim“. Projekty współfinansowane były  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Dzięki zrealizowanym przedsięwzięciom, w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich stworzone zostały warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Gmina Stronie Śląskie planuje kolejne inwestycje, aby stan utrzymania szlaku oraz infratsruktura towrzysząca poprawiały się każdego roku.

logotypy.jpeg

Narciarstwo biegowe to wspaniała forma rekreacji. Gęsta sieć szerokich duktów leśnych i sprzyjające warunki klimatyczne to największe atuty dla rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika. Zalety uprawiania narciarstwa biegowego:

- jest to naturalny sposób poruszania się,

- mamy możliwość bliskiego obcowania z przyrodą,

- biegówki dają możliwość szybkiego przemieszczania się po płaskich i falistych obszarach,

- nie musimy kupować karnetów, ani stać w kolejkach do wyciągów,

- jazda na nartach biegowych doskonały trening dla niemal wszystkich mięśni i wspaniały start przed nauką jazdy na nartach zjazdowych,

- małe ryzyko kontuzji.

Gmina Stronie Śląskie dysponuje własnym ratrakiem do utrzymywania szlaku narciarstwa biegowego. Szlak wytyczony został na leśnych dukatch Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika i jest oznakowany. Dostępne są też mapy z przebiegiem szlaku z opisem jego poszczególnych odcinków.

 

 

OZNAKOWANIE I PRZEBIEG SZLAKU

biegacz.jpeg

W Masywie Śnieżnika (czes. Králický Sněžník) i Górach Bialskich (czes. Rychlebské hory) oznakowanych i ratrakowanych jest ok. 300 km szlaków narciarstwa biegowego. Po polskiej stronie ok. 70 km szlaków utrzymuje Gmina Stronie Śląskie. Szlak oznakowany jest w terenie rudymi drewnianymi tyczkami z drogowskazami w kolorze pomarańczowo-czarnym. Najlepsze miejsca startu znajdują się w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej. Na południe od Bielic szlak łączy się ze szlakami czeskiego ośrod­ka Snowpark Paprsek (www.paprsek.net). Za Przełęczą Płoszczyna (dojazd samochodem) można włączyć się w szlak utrzymywany przez Staré Město (www.staremesto.info), tworzącym pętlę o długosci 24,5 km i biegnącym w pobliżu czeskich ośrodków narciarskich w miejscowościach Kunčice (www.skikuncice.cz) i Stříbrnice (www.skikralicak.cz). Z trasy biegowej na Drodze nad Lejami (start z Kamienicy lub Kletna), żółtym szlakiem pieszym można podejść (stosunkowo stroma ryza) na granicę państwową (Głęboka Jama) i stąd zejść na szlak narciarski po czeskiej stronie, którym dostaniemy się do czeskiego schroniska Návrší (www.navrsi.eu). Spod Schroniska „Na Śnieżniku” do Międzygórza prowadzą szlaki utrzymywane przez Gminę Bystrzyca Kłodzka (www.bystrzyca.pl).

Zachęcamy do zapoznania się z relacją ze szlaku narciarstwa biegowego w naszej Gminie, jaka pojawiła się w 2015 r. na portalu www. znajkraj.pl: kliknij tutaj.

 

okładka mapy szlak narciarstwa biegowego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika 2014..jpeg

 

 

Pobierz mapę (7 MB): JPEGszlak narciarstwa biegowego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika oprac 2014 r.jpeg i jej opis (5,2 MB): JPEGopisy poszczególnych odcinków szlaku oprac 2014 r.jpeg (opisy poszczgólnych odcinków szlaku znajdziecie Państwo także w dolnej cześci strony). Mapy dostępne są w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, w siedzibie PTTK oraz w Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim  (pok. 11). Miłośnikom narciarstwa biegowego, klubom sportowym, organizacjom turystycznym i sklepom sprzedającym narty biegowe mapy wysyłamy bezpłatnie (kontakt: , tel. 74 811 77 22).

 

 

 

FILMY O NARCIARSTWIE BIEGOWYM W MASYWIE ŚNIEŻNIKA I W GÓRACH BIALSKICH

wersja 2 min

 

wersja 10 min

 

relacja z imprezy "Nartozaury", 21.02.2015, Kletno w Masywie Śnieżnika

 

STOPIEŃ TRUDNOŚCI SZLAKU I OPIS POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW

Pobierz mapę: JPEGszlak narciarstwa biegowego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika oprac 2014 r.jpeg i jej opis: JPEGopisy poszczególnych odcinków szlaku oprac 2014 r.jpeg

Trudność poszczególnych odcinków szlaków nie zależy tylko od przewyższenia, ale także, lub przede wszystkim, od rodzaju śniegu i panującej pogody. Trasa uważana za trudną, przy dobrych warunkach (puszysty śnieg) może okazać się łatwiejsza od innych odcinków szlaku, przy niesprzyjających warunkach (zmrożony śnieg). Przy zmrożonym śniegu i miejsowych oblodzeniach, należy zachować szczególną uwagę, zwłaszcza na zjazdach. Prosimy o rozwagę.

 

Stopień trudnośći: ● łatwy / ●● średni / ●●● trudny             Kierunek: ↑ pod górę   ↓ z górki

Polecane początkującym narciarzom i rodzinom z dziećmi:

↑↓● pętla o dł. ok. 800 m położona ok. 100 m na południe od zimowego parkingu w Bielicach (przy pierwszym stawie retencyjnym)

↑↓●● z Nowej Morawy w kierunku Stacji Narciarskiej Kamienica

Trasy z niedługimi stromszymi odcinkami:

↑↓●● Bielice – Pętla Biały Spław – Bielice

↑↓●● Kletno - pętla góry Młyńsko – Kletno

↑↓●● Sienna – Żmijowiec – Schronisko „Na Śnieżniku” – Janowa Góra – Sienna

↑↓●● Kletno – Droga nad Lejami

Długie podjazdy/zjazdy, wymagające doświadczenia w poruszaniu się na biegówkach w terenie górskim:

↑●● ↓ ●●● Kamienica – Droga Nad Lejami

↑●● ↓ ●●● Kletno – Przełęcz Śnieżnicka

↑●● ↓ ●●● Nowa Morawa – Przełęcz Sucha

 

Start: BIELICE, 700 m za leśniczówką

 

↑↓●● Bielice – Pętla Biały Spław – Bielice (14,5 km)

W Bielicach zaparkować można przy wyciągu narciarskim, przy leśniczówce (tutaj znajduje się zadaszona wiata z miejscem na grilla) lub na leśnym parkingu, 700 m za leśniczówką. Szlak wiedzie piękną górską doliną rzeki Białej Lądec­kiej (ok. 800 m od leśniczówki, po lewej stronie szlaku ratrakowana jest pętla – stadion o dł. ok. 800 m, polecana dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy). Na Pętli Biały Spław włączają się czeskie szlaki Velký Šengen i Malý Šengen. Polskim szlakiem powracamy do Bielic.

↑↓● Dukt nad Spławami – Siodło pod Rudawcem (7,5 km)

Na Dukcie nad Spławami szlak pokrywa się z czeskimi szlakami Velký Šengen i Malý Šengen. Niedaleko Przełęczy Działowe Siodło oraz Siodła pod Rudawcem szlaki te skręcają w kierunku granicy państwa i prowadzą przez Przełęcz Palaš, do czeskiego schroniska Paprsek.

 

Jak dojść na biegówkach z Bielic do Paprska?

  1. Wzdłuż szlaku cały czas na południe w kierunku granicy państwa, na skrzyżowaniu z Duktem na Spławami kierujemy się prosto na dziki skrót. Dochodzimy do granicy państwowej, skręcamy w lewo i dalej czeskimi szlakami Malý Šengen (czerwony) i Malá Pralinka (żółty). Jest to najkrótsza droga do Paprska.Odległość z leśniczówki w Bielicach do Paprska: ok. 7,7 km.

  2. Kierujemy się na Pętlę Biały Spław i z niej zjeżdżamy na czeskie szlaki Velký Šengen i Malý Šengen (czerwone), prowadzące w kierunku góry Postawna i granicy państwa.

  3. Na Dukcie nad Spławami, na wysokości Przełęczy Działowe Siodło, zjeżdżamy z polskiego szlaku i zgodnie z czeskim szlakiem Malý Šengen (czerwony) kierujemy się w lewo i dalej wzdłuż granicy państwa.

  4. Zjeżdżamy z polskiego szlaku na wysokości Siodła pod Rudawcem, gdzie czeski szlak Velký Šengen skręca w lewo w kierunku Paprska.

 

Start: NOWA MORAWA, leśny parking w górnej części wsi

↑●● ↓ ●●● Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha ( 3,7 km)

 ↑↓● Przełęcz Sucha – Siodło pod Rudawcem (2,3 km)

Wyruszamy z leśnego parkingu wzdłuż tzw. Drogi Marianny. Przez ok. 1,5 km nachylenie jest małe, potem czeka nas strome podejście do Przełęczy Suchej. Stąd, ok. 2,3 km bardzo łatwej trasy do Siodła pod Rudawcem. Tutaj szlak łączy się z czeską pętlą Velký Šengen prowadzącą do schroniska Paprsek (+5,5 km).

2b ↑↓ ●● Nowa Morawa – Stacja Narciarska Kamienica (4,2 km)

Z leśnego parkingu wracamy na drogę asfaltową i skrę­camy w prawo na leśny szlak. Na rozwidleniu szlaku narciarstwa biegowego skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do kolejnego rozwidlenia. Stąd każda z dróg prowadzi do stoków Stacji Narciarskiej Kamienica. Tam możemy ściągnąć narty i ostrożnie zejść skrajem stoków na posiłek/odpoczynek do Kamienicy lub Bolesławowa. Powrót tą samą drogą.

 

Start: BOLESŁAWÓW, Stacja Narciarska "Kamienica"

Jak wejść na szlak z Bolesławowa?

  1. Wjechać koleją krzesełkową Stacji Narciarskiej Kamienica i przy górnej stacji kolei skręcić w lewo w kierunku lasu.

  2. Z centrum wsi podejść żółtym szlakiem pieszym w kierunku Góry Oliwnej, ostrożnie przeciąć stok narciarski i dalej przez las, zgodnie z oznakowaniem żółtego szlaku pieszego i szlaku narciarstwa biegowego.

↑↓●●  Bolesławów – Przeł. Staromorawska – Kamienica (3,2 km)

Najpierw szlak łagodnie nabiera wysokości, dalej prowadzi z górki. Ostatnie 0,5 km to stromy zjazd do szosy w Kamienicy. Warianty dalszej wycieczki:

1) wzdłuż szosy do wiaty z miejscem na grilla (ok. 1 km),

2) wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego w kierunku pętli góry Młyńsko,

3) nie zjeżdżamy do szosy w Kamienicy, ale kontynuujemy w kierunku Drogi na Lejami (zob. 4) i wracamy do Kamienicy wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego.

Z Bolesławowa warto też udać się do Nowej Morawy, gdzie na leśnym parkingu znajduje się wiata z miejscem na grilla (zob. 2b).

 

Start: KAMIENICA, górna część wsi, na wysokości drewnianego mostku

↑●● ↓●●●  Kamienica – Droga nad Lejami – Siodło pod Porębkiem – Kamienica (12,1 km)

Startujemy w górnej części wsi, przy drewnianym moście. Po 0,5 km stromego podejścia, skręcamy w prawo i kontynuujemy podejście w kierunku Drogi nad Lejami. Stąd piękna panorama Gór Bialskich i Jesioników. Dalej szlak traci wysokość. Na Siodle pod Porębkiem kierujemy się w prawo w stronę góry Młyńsko. Dalej niebieskim szlakem pieszym zjeżdżamy do Kamienicy.

 

Start: KLETNO, parking przy elektronicznej tablicy informacyjnej

↑↓●●  Kletno – Pętla Góry Młyńsko – Kletno (10 km)

Z parkingu kierujemy się w stronę Siodła pod Porębkiem. Po ok. 1,3 km docie­ramy do węzła dróg, gdzie kierujemy się w lewo i na następnym rozwidleniu ponownie w lewo. Po drodze piękne widoki na Żmijowiec i Rudkę. Kolejna krzyżówka to spotkanie ze szlakiem – pętlą góry Młyńsko. Kierujemy się w prawo i po 50 m w lewo na wschodnie zbocze Młyń­ska. Okrążamy górę. Piękne wi­doki na Masyw Śnieżnika oraz dolinę Kleśnicy. Powrót tą samą drogą.

↑●● ↓●●●  Kletno – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku” (6,1 km)

Odcinek z parkingu przez ok. 1,3 km jak w opisie wyżej. Na pierwszym rozwidleniu dróg kierujemy się prosto (równolegle ze szlakami rowerowymi ER2 i 5729). Przed nami długie i dość strome podejście. Widoki na Sudety Zachodnie spod schroniska zrekompensują trudy. W drodze powrotnej, jadąc z górki, należy zachować szczególną ostrożność.

↑↓●●  Kletno – Siodło pod Porębkiem – Droga nad Lejami – Kamienica – Siodło pod Porębkiem – Kletno (15,2 km)

Odcinek z parkingu przez ok. 1,3 km jak w opisie wyżej. Na pierwszym rozwidleniu dróg skręcamy w lewo w kierun­ku Siodła pod Porębkiem. Na następnym roz­widleniu kontynuujemy prosto w kierunku Drogi nad Lejami. Stąd piękna panorama Gór Bialskich i Jesioników. Dalej z górki - proszę zachować ostrożność. Dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków nad Kamienicą, gdzie skręcamy w lewo do szosy. Stąd wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego powracamy do  Siodła pod  Porębkiem, a dalej znaną nam już drogą - do Kletna.

UWAGA! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego łączący szosę w Kamienicy ze szlakiem biegowym w okolicy Młyńska to szeroka leśna droga, który może być wykorzystywana do wycieczek na nartach biegowych (szlak nie jest jednak utrzymywany ratrakiem). Wykorzystując ten odcinek, wprawieni narciarze wyruszający z Kletna lub Kamienicy mogą zaplanować sobie trasę - pętlę przez Drogę nad Lejami.

 

Start: JANOWA GÓRA

↑↓●●  Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku” (5,7 km)

Najkrót­szy szlak biegówkowy do Schroniska „Na Śnieżniku”, prowadzący piękną leśną drogą. Dość strome podejście na pierwszym odcinku oraz pomiędzy Przeł. Śnieżnicką a schroniskiem. Piękne widoki na góry spod schroniska. Powrót tą samą drogą. Przy zjeździe proszę zachować ostrożność.

 

Start: SIENNA, Ośrodek Górski "Czarna Góra"

 ↑↓●● Górna stacja kolei KLH (tzw. "Żmija") w Ośrodku Górskim „Czarna Góra” w Siennej – Żmijowa Polana – Żmijowiec - Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko „Na Śnieżniku” (5,6 km)

Wjeżdżamy koleją KLH (tzw. " Żmija") na Żmijowiec. Z górnej stacji kolei kierujemy w stronę Żmijowej Polany. Przed nami łatwa i piękna widokowo trasa grzbietem Żmijowca. Po lewej Góry Złote i Bialskie, po prawej Dolina Nysy Kłodzkiej, Góry Bystrzyckie i Orlic­kie. Z Przeł. Śnieżnickiej do schro­niska dość strome podejście. Polecamy powrót przez Ja­nową Górę (w Janowej Górze kończy się szlak, do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej). Długość całej wycieczki: ok. 12 km.

 

Start: SCHRONISKO „Na Śnieżniku”

 ↑↓●●  Schronisko „Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza (5,5 km)

UWAGA! W sezonie 2016/2017 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

Wspaniała trasa, biegnąca zboczem Małego Śnieżnika. Piękne widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz dolinę Nysy Kłodzkiej. Na Przełęczy Puchacza wiata turystyczna. Po czeskiej stronie wspaniały stokowy szlak biegowy z Horni Morawa, gdzie znajduje się „Relax & Sport Resort Dolní Morava” (z Przełęczy Puchacza kierujemy  się w prawo, na południe). Powrót tą samą drogą.

 

SZLAKI PO CZESKIEJ STRONIE GÓR

SZLAKI NARCIARSTWA BIEGOWEGO CZESKIEGO OŚRODKA NARCIARSKIEGO "SNOWPARK PAPRSEK"  www.paprsek.net (dojście z Bielic ok. 7 km polskim szlakiem narciarstwa biegowego wzdłuż doliny Białej Lądeckiej, dojazd samochodem przez polsko-czeskie przejście graniczne na Przełęczy Płoszczyna)

Pętla Velký Šengen (17 km)
Rekreacyjny szlak biegnący z Paprska trasą warstwicową, przekracza granicę na Siodle pod Rudawcem (po polskiej stronie biegnie równolegle ze szlakiem czarno-pomarańczowym do Bielic), dalej Duktem nad Spławami, okrąża górę Postawna i granicą wraca na przełęcz pod Palašem. Oznakowanie czerwone.

Pętla Malý Šengen (8 km)
Łatwy szlak biegnący pasem granicznym. Przechodzi na polską stroną na Przełęczy pod Działem, gdzie łączy sie z pętlą Velký Šengen i wraca z nią do punktu startu. Oznakowanie czerwone.

Pętla Malá Pralinka (3 km)
Rekreacyjna pętla, doskonała dla początkujących. Oznakowanie żółte.

Pętla Pralinka (8 km)
Łatwa grzbietowa pętla, biegnąca wzdłuż pasa granicznego. Biegaczom towarzyszy bajkowa leśna sceneria. Po drodze też ładne odkrycia widokowe w kierunku Kuncic. Oznakowanie żółte.

Pętla Pohádka (Smrk) (9,7 km)
Szlak biegnie pod Górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

Pętla Pohádka (Smrk) (9,7 km)
Szlak biegnie pod Górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

 

SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO Z PARKINGU POD KLEPACEM W HORNI MORAVA (2 km od OŚRODKA NARCIARSKIEGO „Relax & Sport Resort Dolní Morava” www.dolnimorava.cz)  NA PRZEŁĘCZ PUCHACZA (od strony polskiej dojście do Przełęczy Puchacza ze Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”, przy czym ten odcinek nie będzie utrzymywany w 2016 r.)

Horní Morava (parking Pod Klepáčem) – Pramen Lipkovského potoka – Przełęcz Puchacza (5 km)
Rekreacyjny szlak biegnący trawersem po wschodnim zboczu Puchacza i Trójmorskiego Wierchu. Jest to fragment dłuższego szlaku biegówkowego Šanov – Przełęcz Puchacza (22 km). Wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika i czeskie doliny. Oznakowanie czerwone.

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę
NEWSLETTER - bądź na bieżąco!

sisms.jpeg