Narciarstwo biegowe - Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Biuletyn Informacji
Publicznej
Kanał RSS

Narciarstwo biegowe

 

WAŻNE KOMUNIKATY

Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali ze szlaków w sezonie 2017/2018 i zapraszamy na sezon 2018/2019!

Prosimy o zapoznawanie się z naszymi komunikatami przed wyruszeniem na szlak.

 

WARUNKI NA SZLAKU

TRASA

OSTATNI PRZEJAZD RATRAKA

WARUNKI / UWAGI / OSTRZEŻENIA

START: BIELICE N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 750 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej

 

 

Pętla Biały Spław

 

 

Dukt nad Spławami

 

 

START: NOWA MORAWA N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 680 m n.p.m.

leśny parking przy drodze na Przełęcz Płoszczyna

Nowa Morawa – Przełęcz Sucha

 

 

Nowa Morawa –Stacja Narciarska Kamienica

 

 

START: STACJA NARCIARSKA KAMIENICA N 50° 15.042´  E 16° 53.558´, 690 m n.p.m

górna stacja kolei „Bolek” (wjazd z Bolesławowa)

Mini pętla

przy Stacji Narciarskiej Kamienica(wejście z górnej stacji kolei „Bolek” lub wzdłuż żółtego szlaku pieszego z Bolesławowa)

 

 

START: KAMIENICA N 50° 13.897´  E 16° 53.045´, 680 m n.p.m.

górna część wsi, na wysokości drewnianego mostku na rzece Kamienicy

Kamienica - Droga nad Lejami

 

 

START: KLETNO N 50° 14.520´  E 16° 51.198´,  700 m n.p.m.

górna część wsi, parking przy elektronicznej tablicy informacyjnej

Kletno - tzw. „Biała Droga”

(dojście w kierunku Pętli Góry Młyńsko, Drogi nad Lejami lub Przełęczy Śnieżnickiej)

 

 

Pętla Góry Młyńsko

 

 

na Przełęcz Śnieżnicką, w kierunku Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”

(wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia)

 

 

START: JANOWA GÓRA N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m., górna część wsi

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka

 

 

START: SIENNA N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

górna stacja kolei „Żmija” w ośrodku narciarskim „Czarna Góra”

Żmijowa Polana – Żmijowiec – Przełęcz Śnieżnicka

 

 

Przełęcz Śnieżnicka –

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

 

 

 

UWAGA! Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Janowa Góra, górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra" w Siennej) z wyższymi partiami Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają Państwa łagodne podjazdy z krótkimi stromszymi odcinkami, długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 1000 m n.p.m. (Dukt nad Spławami, Droga nad Lejami, Żmijowiec) i zjazdy. Szlak ma charakter liniowy, ale daje możliwość zamykania pętli lub "prawie pętli".

UWAGA!  Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na: www.bilestopy.eu  Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona -  ślady 1-dniowe, żółta - 2-dniowe, czerwona - 3-dniowe, fioletowa - 4-7 dniowe). UWAGA! Jeżeli ślad jest starszy niż 7-dniowy, na www.bilestopy.eu niknie linia pokazująca przebieg szlaku.

UWAGA! Szlak jest utrzymywany, gdy zarówno w dolnych, jak i górnych odcinkach występuje minimum 20 - 30 cm ubitego śniegu. Na drogach występują kamienie i korzenie więc warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby ratrak mógł przejechać bez tarcia o grunt. Ratrak waży 6 ton. Staramy się, aby szlak był utrzymywany, ale niewystarczająca ilość śniegu w dolinach często uniemożliwia wyjazd ratraka (pomimo, że wyżej śniegu jest więcej).

UWAGA! Dysponujemy jednym ratrakiem, który przemieszcza się między Bielicami w Górach Bialskich i Sienną w Masywie Śnieżnika ("Czarna Góra Resort"). Nie należy zakładać, że tam, gdzie akurat zaplanujecie Państwo wycieczkę, szlak będzie doskonale utrzymany. Przed wyjściem w teren proszę czytać nasze komunikaty oraz śledzić przejazd ratraka na www.bilestopy.eu. Trzeba też obserwować pogodę.

UWAGA! W Dolinie Białej Lądeckiej (Bielice), występują zakłócenia w transferze danych z urządzenia GPS w ratraku. Na stronie www.bilestopy.eu nie zawsze pokazuje się linia wskazująca na ostatni przejazd ratraka wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej. Przy planowaniu wycieczek z Bielic, proszę kierować się naszymi komunikatami.

UWAGA! Nadleśnictwo Lądek-Zdrój jest partnerem Gminy Stronie Śląskie w rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika i planuje swoją gospodarkę w taki sposób, aby w miesiącach styczeń - marzec na szlaku nie były prowadzone prace leśne. Może się jednak zdarzyć, że służby Administracji Lasów Państwowych będą musiały wjechać do lasu. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do wjazdu na szlak, jeśli zaistnieje ku temu uzasadniona potrzeba. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce (fragment szlaku będzie zniszczony), będziemy o tym informować na tej stronie.

UWAGA! Trudność poszczególnych odcinków szlaku nie zależy tylko od przewyższenia, ale także od właściwości pokrywy śnieżnej i panującej pogody. Trasa uważana za trudną, przy dobrych warunkach (puszysty, suchy śnieg) może okazać się łatwiejsza od innych odcinków szlaku, przy twardym, czy mokrym śniegu. Przy twardym śniegu i miejscowych oblodzeniach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na zjazdach. Prosimy o rozwagę i planowanie wycieczek stosownie do swoich umiejętności i kondycji. Warto zadbać o dobre przygotowanie nart.

UWAGA! W sezonie 2018/2019 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

 

MIEJSCA STARTU, OZNAKOWANIE

DSC_1142.jpeg
Szlak oznakowany jest na drzewach znakami w kolorze pomarańczowo-czarnym oraz drewnianymi tyczkami z drogowskazami w kolorze pomarańczowo-czarnym. Miejsca startu znajdują się w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej (górna stacja kolei linowej  "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra").

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG SZLAKU

okładka.jpeg
Narciarzom spoza Stronia Śląskiego mapy wysyłamy bezpłatnie. Kontakt: W Stroniu Śląskim mapy dostępne są w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, w siedzibie PTTK, w sklepie górskim "BONGO" oraz w Urzędzie Miejskim (pok. 14).

Zobacz mapę (wyd. 2017 r.):

JPEGAWERS mapa szlaków narciarstwa biegowego 2017 r..jpeg  JPEGREWERS mapy 2017 r..jpeg

 

Prosimy, aby w góry nie wyruszać bez map (dotyczy szczególnie osób, które nie znają terenu lub planują długie trasy). Prosimy o zapoznanie się z przebiegiem szlaku na mapie, przed wyruszeniem w teren!

 

 

 

 

 

FOTORELACJE

Fotorelacja z pierwszego przejazdu ratraka w dniu 31.01.2015 r. i ważne informacje o szlaku na www.facebook.com/stronie: kliknij tutaj  

Fotorelacją ze szlaku, jaka pojawiła się w 2015 r. na portalu www.znajkraj.pl: kliknij tutaj.

 

 

 

IMPREZY

 

SGB ULTRABIEL, Bielice - Góry Bialskie

10.03.2018 odbyła się trzecia edycja maratonu narciarskiego na najdłuższym w Polsce dystansie -  60 km oraz biegi towarzyszące - na krótszych dystansach. Wyniki zawodów oraz fotorelacje z wszystkich poprzednich edycji biegów na www.ultrabiel.pl Zapraszamy!

SGBultrabiel.png
 
12823405_1049537108438255_2760754372869119680_o.jpeg

 

 

WYPOŻYCZALNIE, SERWIS NART BIEGOWYCH, EKWIPUNEK TURYSTYCZNO - SPORTOWY

  •  "WILDCAT" Stary Gierałtów 5, www.wild-cat.pl, tel. 661 926 237, 691 142 345 - wyspecjalizowana wypożyczalnia nart biegowych wyposażona w sprzęt dla każdego począwszy od najmłodszych dzieci po dorosłych (pełna rozmiarówka butów marki Salomon, narty austriackiej marki Atomic i francuskiej marki Salomon) oraz przyczepek z płozami marki Thule Chariot, serwis (smarowanie nart z łuską i bez łuski na gorąco, montaż wiązań), szkoła narciarstwa biegowego (styl klasyczny oraz łyżwowy), sprzedaż oraz pomoc w doborze sprzętu biegowego.
  • WINTERSPORT www.wintersport.com.pl, wypożyczalnia nart zjazdowych, biegowych i snowboardu/ kupno, wymiana i serwis: ul. Kościuszki 19, Stronie Śląskie, tel. 735 171 999 oraz przy wyciągu narciarskim "Bieliczak" w Bielicach,  tel. 735 171 998  
  • "AN-MAR", ul. Jaworowa 16 Stronie Śląskie i Stacja Narciarska Kamienica (przy wyciągu w Kamienicy), tel. 606 241 263www. autoScale: true, autoDimensions: true, href: '#infoPageLayerPopup' }); //$('#infoPageLayerPopupLink').trigger('click'); });