Triathlon Stronie Śląskie - najtrudniejszy w Polsce - Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Biuletyn Informacji
Publicznej
Kanał RSS

*** Koncert zespołu "U STUDNI" 29 września o godz. 18.00 w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Bilety w sprzedaży ! *** W każdą sobotę do końca października w godz. 12-14 JARMARK PRODUKTU LOKALNEGO w Nowym Gierałtowie *** Zapraszamy!

Triathlon Stronie Śląskie - najtrudniejszy w Polsce

9 sierpnia 2015 r. nad zalewem w Starej Morawie po raz pierwszy rozegrany został Triathlon Stronie Śląskie. W związku z dużymi przewyższeniami tras kolarskich, triathlon uznany został za najtrudniejszy w Polsce (w 2015 r. był to jedyny górski triathlon w Polsce). W 2016 r. odbędzie się kolejna edycja imprezy, przy czym jej data nie została jeszcze ustalona.

Tak swój udział w Triathlonie Stronie Śląskie 16.08.2015 wspomina Ewa Bugdoł (www.ewabugdol.com) – profesjonalna triathlonistka z Częstochowy, 6 - krotna  Mistrzyni Polski w Triathlonie na Dystansie Długim, 1-wsza w Światowym Rankingu Kobiet w Triathlonie na Dystansie Długim:

„Zdobyłam złoty medal Mistrzostw Polski, a także punkty do rankingu ITU (…). Muszę przyznać, że jeszcze na tak wyczerpującej trasie nie startowałam w Polsce. Sądzę, że triathlon w Stroniu Śląskim zasłużył sobie na miano najtrudniejszych zawodów w Polsce. Polecam je wszystkim, którzy lubią wyzwania i czują się dobrze w górach. Zawody były zorganizowane na bardzo wysokim poziomie i myślę, że zapiszą się na stałe w kalendarzu imprez triathlonowych.”

Jako szczególnie trudną, ale bardzo piękną, zawodnicy uznali trasę kolarską Crosstriathlonu (biegnąca drogami leśnymi zboczem góry Młyńsko oraz wokół doliny Kamienicy przez Leje).

Triathlon Stronie Śląskie rozegrano na 4 dystansach. Na dwóch walczono o medale Mistrzostw Polski; w crosstriathlonie – pływanie 1km, jazda na rowerze na dystansie 25 km i bieg na dystansie 8 km oraz na dystansie długim ITU – pływanie 3 km, rower 80 km, bieg 20 km. Medalistami Mistrzostw Polski oprócz klasyfikacji generalnej zostawali również zawodnicy w kategoriach wiekowych.

Mistrzynią Polski w crosstriathlonie została Sabina Rzepka (02:17:47) - AZS-AWF Katowice przed Katarzyną Czerwińską (02:21:49) – Trinergy Team z Warszawy i Natalią Rypel (02:27:09) - WOPR Kędzierzyn-Koźle. Złoty medal w crosstriathlonie wywalczył Sylwester Swat (01:54:23) – Swat Team z Przeźmierowa, srebrny - Bartosz Banach (01:56:50) – „Cztery Brzozy” z Gdańska i brązowy – Tomasz Szala (01:59:22) – Elemental Team z Warszawy.

Mistrzynią Polski na długim dystansie ITU została Ewa Bugdoł (05:43:03) z WLKS Kmicic Częstochowa. Aktualna liderka Światowego Rankingu Kobiet na tym dystansie wyprzedziła Aleksandrę Góralską (06:01:51) z Pniew i Danielę Kamińską (06:17:57) – MKS Sambor Tczew. Kolejny, dwudziesty szósty już tytuł mistrza Polski zdobył, ale tym razem na dystansie długim ITU - Przemysław Szymanowski (04:57:00) – Pay Trade Kmicic Częstochowa przed Marcinem Neumanem (05:00:45) – AZS-AWF Katowice i Łukaszem Kalaszczyńskim (05:02:10) – PTT Delta Płock. Rozegrano jeszcze 2 wyścigi na dystansie 22 km ( 0,75 km pływanie, 16 km rower i 5 km bieg ), na którym zwyciężyła Justyna Czeladzka (01:34:23) z Olkusza i Marek Strachota (01:04:00) ze Szczecina oraz na dystansie 44 km (pływanie 1,5 km, rower 32 km i bieg 10 km ), na którym bezkonkurencyjni byli: Justyna Lesicka (02:47:35) ze Szczecina i Bartłomiej Buczek (02:16:42) ze Skwierzyny.

W Stroniu Śląskim, siódmej edycji Enea Tri Tour (cykl liczy 8 triathlonów, przy czym Triathlon Stronie Śląskie jest jedynym rozgrywanym w górach) zawody ukończyło 148 triathlonistów, w tym zawodniczka z USA i triathlonista z Francji. Najstarszy zawodnik miał 54 lata, a najmłodsi uczestnicy – 19 lat. Wyjątkowo licznie i udanie zaprezentowali się reprezentanci z Opolszczyzny. Zachęcamy do treningów i podjęcia triathlonowego wyzwania w Stroniu Śląskim. Organizatorami Triathlonu Stronie Śląskie 2015 r. były firmy: Endu Sport Sp. z o.o. z Poznania oraz JNB Sp. z o. o. z Chyb.