- Urząd Miejski
-
Gmina
- Położenie i komunikacja
- Historia
- 50-lecie nadania praw miejskich
- Ważne adresy i telefony (apteki, policja, itd.)
- Edukacja
- Sport, kultura i rozrywka
- Dokumenty strategiczne
- Nagrody i wyróżnienia
- Portrety strońskie
- Honorowi obywatele Gminy Stronie Śląskie
-
Zasłużeni dla Gminy Stronie Śląskie
- O odznace
-
2017 r.
- Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Gierałtowie
- Ochotnicza Straż Pożarna w Bolesławowie
- Ochotnicza Straż Pożarna w Stroniu Śląskim
- SP ZOZ Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej
- Czarna Góra S.A.
- Stowarzyszenie Pożytku Publicznego "Kryształ Stronie"
- Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Lądek-Zdrój
- Huta Szkła Kryształowego"Violetta" - MINEX - INVEST Sp. z o.o.
- 2016 r.
- 2015 r.
- 2014 r.
- Dla mieszkańca
- Aktualności
-
Turystyka
- Położenie i dojazd
- Punkty informacji turystycznej
- Informator (noclegi, atrakcje, itd.)
- Przewodniki, foldery, questy, itd...
- Imprezy
- Narciarstwo zjazdowe
- Narciarstwo biegowe
- Ski-touring
- Szlaki piesze
- Szlaki rowerowe
- Jazda konna
- Przygoda ze speleologią
- Strońskie wioski
- Historia
- Galeria
- Filmy promocyjne
- Turystyczne portale informacyjne
- Inwestycje
- Organizacje
- Partnerstwa
- Polecamy
- Budżet Obywatelski
- Gmina
- Zasłużeni dla Gminy Stronie Śląskie
- 2017 r.
- Czarna Góra S.A.
Czarna Góra S.A.
23-06-2017 10:52
Koncepcja budowy ośrodka narciarskiego zrodziła się jeszcze w latach 80. XX wieku i była pozostałością idei utworzenia drugiego po Zakopanym centrum sportów zimowych w Masywie Śnieżnika na terenach obecnych gmin Stronie Śląskie i Bystrzyca Kłodzka. Prace koncepcyjne dotyczące inwestycji rozpoczęto w maju 1995 roku, po akceptacji przez Gminę Stronie Śląskie pomysłu stworzenia ośrodka narciarskiego. W efekcie poczynionych starań, 8 grudnia 1995 roku powstała spółka akcyjna „Czarna Góra” z siedzibą w Stroniu Śląskim. Do realizacji tego potężnego zimowo-turystycznego przedsięwzięcia została powołana gmina Stronie Śląskie oraz czterech prywatnych udziałowców z Wrocławia. W czerwcu 1996 roku ruszyły prace związane z budową ośrodka narciarskiego.
Pierwszy wyciąg ruszył już w grudniu 1996 roku. Również w 1996 roku nastąpiło poszerzenie akcjonariatu spółki, a kapitał wnieśli: Towarzystwo Inwestycyjne DOLMEL Sp. z o. o. oraz Bank Cukrownictwa „Cukrobank” S.A. Otwarcie Ośrodka narciarskiego nastąpiło przed sezonem zimowym 1997/1998. W roku 1997 wybudowano łącznie 5 wyciągów narciarskich talerzykowych, przygotowywano się do budowy nartostrad. Dnia 21.08.1998 do ruchu pasażerskiego został dopuszczony wyciąg krzesełkowy dwuosobowy typu TS-2. Była to jedna z najdroższych inwestycji podczas budowy ośrodka, ale także warunek w aspirowaniu do grona liczących się ośrodków narciarskich w Polsce. Utwardzony parking, posiada kanalizację odwadniającą podziemną oraz odwodnienie powierzchniowe. Na terenie ośrodka powstało również lądowisko dla helikoptera.
W roku 2000 na szczycie Czarnej Góry wybudowano drewnianą 14-metrową wieżę stanowiącą doskonały punkt widokowy, a jednocześnie pełniącą rolę obserwatorium przeciwpożarowego dla leśników. Wybudowano również system sztucznego naśnieżania. Ponadto wytyczono w 2001 roku 5 tras spacerowych. Wraz z początkiem roku 2003 DOLMEL wraz ze swoimi aktywami został przejęty przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która w tym okresie stała się głównym akcjonariuszem firmy Czarna Góra SA. Agencja, po przeprowadzeniu analiz poprzednio działającej spółki zajęła się planami dalszego rozwoju ośrodka.
W roku 2005 Czarna Góra otrzymała prestiżową nagrodę – Dolnośląski Klucz Sukcesu w kategorii „najlepszy klub sportowy, ośrodek sportu i rekreacji, organizator masowych imprez rekreacyjnych lub przedsięwzięcia turystycznego”. W 2006 roku Czarna Góra Sienna jako miejscowość turystyczna otrzymała nagrodę gospodarczą Dolnośląski Gryf w kategorii „najbardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa o zatrudnieniu do 50 osób”.
We wrześniu 2008 roku Czarna Góra SA. w wyniku wcześniejszego przeprowadzenia przetargu, po przebiciu oferty Polskich Kolei Linowych zmieniła głównego udziałowca. Ostateczną umowę podpisano z firmą AS-BAU, deweloperem z Wrocławia. Już w pierwszych miesiącach po zmianie właściciela zaczęto wprowadzać zmiany i modernizować ośrodek.
Obecnie Ośrodek Narciarski „Czarna Góra” S.A. jest jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce, modernizacja i ogromne nakłady inwestycyjne poprawiają zarówno wizerunek spółki jak i podnoszą prestiż gminy Stronie Śląskie. Rozwój ośrodka daje szansę ludności miejscowej do prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług noclegowych i gastronomicznych. Powstały liczne gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty oraz hotele. Dynamicznie rozwijający się ośrodek obecnie jest zaliczany do większych pracodawców w gminie Stronie Śląskie.

Polityka prywatności
Projekt i realizacja: © 2011-2018 netkoncept.com - skycms